1-700-700-655 חודש מתנה

עוסק מורשה או חברה

מה פותחים קודם ואיך עוברים מהאחד לשני.

החוק בישראל מחייב רישום ופתיחת תיקים ברשויות המס על מנת לבצע פעילות עסקית כלשהי, ומי שמעוניין להפוך לעצמאי חייב להחליט איזו צורת התאגדות עסקית נכונה ומתאימה לו. למעשה, החוק מכיר בשלוש צורות של התאגדות עסקית – עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ. עוסק פטור מתאים למי שמחזור העסקאות השנתי שלו צפוי להיות נמוך מהתקרה שנקבעה בתקנות. רבים מתלבטים בין עוסק מורשה או חברה בע"מ, ולכל החלטה יש יתרונות וחסרונות, לכן מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון ורק אז לקבל החלטה שקולה ועניינית.

 

באיזה מצב עדיף להיות עוסק מורשה?

כאשר שואלים מה עדיף, עוסק מורשה או חברה, יש להתייחס לפרמטרים שונים כדי לקבל החלטה נכונה. עוסק מורשה הוא עצמאי המחויב להגיש דיווח חודשי או דו חודשי למע"מ, עליו לגבות מע"מ מהלקוחות בכל עסקה, ואין לו מגבלה על רמת ההכנסות השנתית שלו, בניגוד לעוסק פטור המוגבל לתקרת הכנסות שנתית של עד 99,893 ₪.
חשוב לדעת כי יש סוגי עיסוק המחייבים רישום כעוסק מורשה, ללא קשר לגובה ההכנסות, לדוגמה עורכי דין, רואי חשבון, מהנדסים, רופאים, בעלי בית ספר לנהיגה, מתווכים ועוד.
עוסק מורשה מתאים לבעלי מקצועות חופשיים ולבעלי עסקים קטנים ובינוניים, כאשר יש בעלי מקצועות שחייבים לפתוח תיק כעוסק מורשה. עוסק מורשה חייב לדווח לרשויות המס, לשלם מיסים בזמן וניתן לתבוע אותו, בניגוד לחברה שהיא ישות משפטית נפרדת לבעליה. עוסק מורשה חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, עליו להפריש כסף לחיסכון הפנסיוני, ושיעור המס השולי יכול להגיע עד לשיעור של 46%.

 

באיזה מצב עדיף להקים חברה בע"מ?

צורת ההתאגדות של חברה בע"מ מייצרת הפרדה משפטית בין הישות העסקית, כלומר החברה, לבין בעליה. חברה בערבון מוגבל מחייבת רישום אצל רשם החברות ויש לשלם אגרה שנתית לרשם, כאשר כל אדם יכול להקים חברה כל עוד היא מוסרית ופועלת כחוק.
לחברה יכול להיות בעל מניות אחד או יותר, יש להכין תקנון ולאחר הרישום אצל רשם החברות פותחים תיק ברשויות המס. שיעור מס החברות נכון לשנת 2022 עומד על 26%, וחלוקת דיווידנד מחייבת תשלום מס נוסף בשיעור של 25%, וסך המס ליחיד ולחברה הוא 44.5% מהרווח המחולק. עם זאת, חשוב לדעת כי ההוצאות השוטפות של חברה גבוהות יותר בהשוואה להוצאות של עוסק מורשה מאחר ויש לשלם אגרה שנתית לרשם החברות, להעסיק רואה חשבון לצורך מאזן מבוקר ועוד.
כדי להחליט בנושא עוסק מורשה או חברה כדאי להתייעץ עם רואה חשבון או גורם מקצועי אחר. אם העצמאי יודע כי מחזור ההכנסות שלו צפוי להיות גבוה (מאות אלפי שקלים) ברוב המקרים רואי החשבון ימליצו לו להקים חברה.

 

מה היתרונות והחסרונות של עוסק מורשה מול חברה בע"מ?

כדי לבחור האם לפתוח עוסק מורשה או חברה יש להתייחס ליתרונות ולחסרונות של כל צורת התאגדות. עוסק מורשה מעניק לעצמאי תדמית של עסק קטן, לעומת חברה הזוכה לתדמית של עסק גדול, מקצועי ורציני. פתיחת עוסק מורשה אורכת פחות זמן, והבירוקרטיה פחות מורכבת בהשוואה להקמת חברה. כמו כן, עוסק מורשה חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מההכנסה שלו, בעוד שחברה אינה נדרשת בדמי ביטוח על רווחיה, למעט תשלום דמי ביטוח בגין שכר בעל השליטה.

אחד מהיתרונות המרכזיים של חברה בע"מ הוא שיעור המס, מאחר ועוסק מורשה חייב לשלם מיסים על הכנסותיו ורווחיו, ושיעור המס יכול להגיע ל-46%, לכן יש יתרון ברור מבחינת מיסוי להקמת חברה.
לסיכום, ההחלטה האם להקים עוסק מורשה או חברה נחשבת למורכבת וכדאי לפנות לייעוץ מקצועי ולבחון את היתרונות והחסרונות של כל צורת התאגדות.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי