1-700-700-655 חודש מתנה

האם הגשת דוחות למס הכנסה מחייבת רואה חשבון?

מאת: יורם שיפר

בעלי עסקים וחלק מהשכירים חייבים להגיש דוחות שנתיים למס הכנסה. תהליך הגשת הדוח השנתי מעלה מדי שנה את ההתלבטות האם להגיש את הדוח למס הכנסה לבד או שעדיף להיעזר בשירות של מייצג מוסמך כמו רואה חשבון או יועץ מס.
כדאי לדעת כי התקנות מאפשרות לעצמאים ולשכירים שצריכים להגיש את הדוח השנתי לעשות זאת לבד, כך ניתן לחסוך לא מעט כסף מאחר והשירות להכנת הדוח השנתי על ידי רואה חשבון מהווה הוצאה משמעותית בעיקר עבור פרילנסרים ובעלי עסקים קטנים. יחד עם זאת, רבים נרתעים מהכנת והגשת הדוח השנתי למס הכנסה בעצמם בגלל הצורך להתמודד עם טפסים ביורוקרטיים של רשות המסים ונתונים כספיים שונים, ובגלל החשש מטעויות העלולות לגרום לתשלומי מס גבוהים, לחקירות בלתי נעימות במס הכנסה וכו'.

 

מי חייב להגיש דוח שנתי למס הכנסה?

החוק בישראל מחייב הגשת דוח שנתי למס הכנסה לנישומים הבאים:
• יחיד החייב על פי התקנות להגיש דין וחשבון, כל עוד הוא תושב ישראל מעל גיל 18. תושב ישראל מתחת לגיל 18 שיש לו הכנסה מעל התקרה שנקבעה חייב גם הוא להגיש את הדוח השנתי.
• תושב חוץ בעל הכנסות חייבות במס בישראל.
• תושב שבשנת המס מכר זכויות במקרקעין או עשה פעולה מסוימת באיגוד, כפי שנקבע בחוק מיסוי מקרקעין.
• עצמאים ופרילנסרים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה הכולל דיווח על ההכנסות וההוצאות שלהם.
• בעלי שליטה בחברת בעלת משלח יד זרה או בחברה נשלטת זרה.
• תושב ישראל שהעביר כספים לחו"ל בשנת המס האחרונה בסכום של 500,000 ₪ או יותר.
• שכירים החייבים בדיווח.

 

מועד הגשת הדוח השנתי למס הכנסה

החוק קובע כי יש להגיש את הדוח השנתי עד לתאריך 30 באפריל בשנה שלאחר שנת המס, יש עסקים המורשים להגיש את הדוח במועד מאוחר יותר. אם בעל העסק אינו מסוגל להגיש את הדוח בזמן עליו להגיש בקשה מסודרת לפקיד השומה כדי לקבל ארכה להגשת הדוח.

 

הגשת הדוח השנתי לבד

באופן כללי אפשר להחליט על הגשת דוח שנתי לבד ובצורה מקוונת כנדרש בתקנות. הגשת הדוח לבד חוסכת עלויות והוצאות כבדות לרואה חשבון, וניתן למלא טופס 1301 בצורה מקוונת באתר של רשות המסים. הגשת הדוח לבד מתאימה בעיקר לבעלי עסקים קטנים, ובמיוחד לעוסק פטור שהכנסותיו נמוכות ועליו לשקול היטב כל הוצאה.

לעוסק מורשה ולחברות בע"מ עדיך להשאיר את מילוי והגשת הדוח השנתי לרואה החשבון שלהם בגלל מורכבות הדיווח והידע הנדרש, יש לצרף גם מסמכים רבים לטופס וכדי להימנע מתשלום מקדמות גבוה בשנה הקרובה, עדיף להשאיר את הדיווח לגורם מוסמך ומנוסה.

כיום, בעזרת תוכנה מקוונת ייעודית להנהלת חשבונות באינטרנט ולהפקת חשבוניות וקבלות, אפשר להפיק דוח שנתי בקלות ובכמה לחיצות עכבר. באמצעות תוכנה מתקדמת אפשר להפיק דוח שנתי מלא עם הוצאות במקום הנכון, ללא עזרה של רואה חשבון. את הדוח משדרים ישירות למערכת המחשוב של רשות המסים, ולאחר השלמת שידור הנתונים מקבלים פלט בשני עותקים, ויש לחתום על פלט אחד ולהגיש אותו פיזית בלשכת מס הכנסה בהתאם למיקום ולרישום העסק.

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי