1-700-700-655 חודש מתנה

עוסק זעיר

מה זה אומר וכיצד מתנהלים.

עוסק זעיר, המכונה כיום עוסק פטור, הוא ההגדרה של עצמאי בעל מחזור הכנסות שנתי הנמוך מהתקרה המתעדכנת אחת לשנה בתקנות המס. נכון לשנת 2021 תקרה ההכנסות עבור עוסק זעיר עומדת על 99,893 ₪, ומי שמחזור העסקאות שלו חוצה את הרף נדרש לעדכן את התיק שלו ברשויות המס ולעבור לצורת ההתאגדות של עוסק מורשה.

רישום עוסק זעיר ברשויות המס בישראל מתאים לפרילנסרים ולבעלי מקצוע עם מחזור הכנסות שנתי נמוך יחסית, ולשכירים המעוניינים להקים עסק קטן כדי להגדיל את ההכנסה המשפחתית. חשוב לדעת כי יש סוגי עיסוק המחייבים רישום כעוסק מורשה ואנו נפרט עליהם בהמשך המדריך.

 

מה ההגדרה של עוסק זעיר?

חוק מס ערך מוסף מגדיר מהו עוסק זעיר על פי החוק נקבע כי עוסק זעיר הוא עצמאי שמחזור העסקאות השנתי שלו נמוך מהתקרה העומדת על 99,893 ₪, התקרה מתעדכנת אחת לשנה. עוסק זעיר לא יכול לגבות מע"מ מהלקוחות שלו, הוא אינו רשאי לקזז מע"מ תשומות, כלומר הוא לא יכול להתקזז במע"מ בגין הוצאותיו ורכישותיו השוטפות לעסק, ואחד מהיתרונות של צורת ההתאגדות היא שאין חובת דיווח למע"מ, לעומת עוסק מורשה וחברה בע"מ החייבים בדיווחים חודשיים (או דו חודשיים).

 

תחומי עיסוק המוכרים בחוק

עוסק זעיר נמדד לפי מחזור ההכנסות השנתי שלו, אך החוק בישראל קובע שיש תחומי עיסוק ומקצועות המחייבים רישום כעוסק מורשה. לכן, אם אתם מעוניינים לפתוח תיק ברשויות המס ולהפוך לעצמאים כדאי שתדעו כי רשימת המקצועות והעיסוקים המחייבת אתכם להתאגד בצורה של עוסק מורשה כוללת בין היתר את המקצועות הבאים:

מקצועות חופשיים: חוקרים, מהנדסים, עורכי דין, רופאים, רואי חשבון, אדריכלים, שמאים, אגרונומים ועוד.  

נותני שירות: הרשימה כוללת נותני שירות לאירועים ולמופעים אמנותיים, בודקי ומפקחי מבחנים, נותני שירות כמו כתבנים ומתרגמים ועוד.

עיסוקים אחרים: הרשימה כולל עיסוקים נוספים כמו סוחרי רכב, בעלי בתי ספר לנהיגה, בעלי גנים פרטיים, מתווכים ועוד.

 

פתיחת עוסק זעיר – 3 שלבים

 

כדי להירשם כחוק ולפתוח תיק של עוסק זעיר יש לבקר בשלוש תחנות עיקריות. השלבים לפתיחת תיק עוסק זעיר הם:

מע"מ – התחנה הראשונה לפתיחת עוסק זעיר היא במשרדי מע"מ, בהתאם לכתובת המגורים או כתובת העסק. יש למלא טופס 821 הכולל הצהרה על מחזור ההכנסות השנתי הצפוי לצורך קביעת ההתאגדות העסקית, יש לצרף לטופס מסמכים כמו ת"ז, ספח, צילום צ'ק או אישור על ניהול חשבון מהבנק, הסכם שכירות אם קיים ועוד.

מס הכנסה – התחנה השנייה בתהליך פתיחת תיק עוסק זעיר היא במס הכנסה, אפשר להגיש את המסמכים באופן מקוון ואין חובת הגעה פיזית. יש למלא טופס 5329 ובהתאם לצורך ממלאים טופס לקבלת פטור ניכוי מס במקור, אם עומדים להעסיק עובדים בעסק החודש יש לפתוח תיק ניכויים. 

ביטוח לאומי – התחנה השלישית והאחרונה לפתיחת עוסק זעיר היא במוסד לביטוח לאומי, ולאחר פתיחת התיק מקבלים פנקס מקדמות.

 

איך השירותים של האתר יכולים לסייע לעוסק זעיר?

מערכת 2UCAN להנהלת חשבונות אונליין מתאימה לכל עוסק זעיר או מורשה, ובאמצעותה ניתן לנהל את ספרי החשבונות של העסק, תחת פיקוח של רואה חשבון מוסמך, וללא צורך בהנה"ח במיקור חוץ. שירותי האתר מבטיחים לעוסק הזעיר כלי ניהול יעיל ונוח, אין צורך בידע מקדים בהנהלת חשבונות וניתן לחסוך אלפי שקלים בהוצאות העסק. 

המערכת מתממשקת עם מערכות נוספות כמו תוכנה להפקת חשבוניות וקבלות אונליין ולתוכנות נוספות כמו CRM. 

בנוסף, זוכים לליווי מקצועי ואישי של רואי חשבון מנוסים. ליווי של רואה חשבון מבטיח ייצוג מקצועי בפני רשויות המס, הגשת דוחות בזמן, ייעוץ בנושאי מס ופיננסים, מעקב צמוד וייעוץ המסייע לעוסק הזעיר לנהל את העסק שלו נכון ובחוכמה.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי