1-700-700-655 חודש מתנה

בניית תוכנית עסקית

מאת: יורם שיפר

מתכננים להקים עסק חדש? רוצים לגייס אשראי לעסק? מעוניינים לצרף משקיע לעסק שלכם או לגייס הלוואה מקרנות מדינה, מקרנות הון סיכון או מאחד הבנקים?
רגע לפני שאתם משקיעים הרבה כסף ומשאבים נוספים להקמת העסק החדש עליכם להכין תוכנית עסקית מפורטת, יסודית ומעמיקה. ישנם סטנדרטים לבניית תוכנית עסקית נכונה ומקצועית, לכן מומלץ להיעזר ביועץ עסקי מנוסה. גם כאשר מעוניינים לגייס הלוואות או משקיע לעסק יש להכין תוכנית עסקית כדי להציגה בפני גוף המימון או המשקיע.

מבנה כללי של תוכנית עסקית

תוכנית עסקית כוללת מספר פרקים חשובים וכוללת מידע ונתונים חשובים לבעל העסק ולכל מי שמעיין בתוכנית. התוכנית העסקית כוללת תיאור של העסק והמוצרים או הפתרונות שהוא מציע, ניתוח מעמיק של הסביבה העסקית, צפי של תזרים מזומנים ותחזית פיננסית, אסטרטגיית שיווק ומכירות ועוד.
באופן כללי, תוכנית עסקית כוללת את הפרקים החשובים הבאים:

תמצית מנהלים – זהו הפרק הראשון בתוכנית העסקית, אך כדאי לכתוב אותו רק בסוף. למעשה, תמצית מנהלים מציעה מעין סיכום של הפרקים הבאים, היא יכולה לכלול מידע כללי על מבנה החברה, צפי הכנסות, יעדים עסקיים, פוטנציאל צמיחה, מוצר או שירות שהחברה מתכננת להציע ועוד.

מוצרים ו/או שירותים שהעסק מציע – בפרק זה מציגים את המוצרים ו/או השירותים שהעסק מתכנן להציע ללקוחות. אפשר לציין מהי התועלת של המוצר או השירות שהעסק מציע, יתרונות לעומת המתחרים, אחוזי רווחיות, עלויות ייצור ופיתוח וכדומה.

ניתוח השוק והתחרות – מחקר שוק וניתוח הסביבה העסקית מהווים חלק חשוב ומרכזי בתוכנית העסקית. יש לאסוף מידע ונתונים לפני כתיבת התוכנית העסקית, וחשוב לציין בפרק זה מהן החוזקות והחולשות של העסק החדש לעומת המתחרים בענף.

מבנה העסק – בפרק מבנה העסק יש לציין מהי צורת ההתאגדות העסקית, כמה עובדים צפויים לעבוד בעסק או עובדים בו כיום, האם מעסיקים פרילנסרים או שכירים, עלויות שכר ומידע רלוונטי נוסף.
אסטרטגיית שיווק ומכירות – אחד הפרקים החשובים ביותר כיוון שהמידע ישמש כמצפן וככלי לפיקוח ומעקב אחר הביצועים בפועל. חשוב לגבש אסטרטגיית שיווק ומכירות המתאימה למאפייני העסק וסוג הלקוחות, ניתן לכלול גם מידע לגבי צפי הכנסות ועלויות הנדרשות לשיווק המוצרים ו/או השירותים שהעסק מציע.

מימון לעסק – כדי להקים עסק חדש, לצורך הרחבת עסק קיים וכדי לגשר על פערי תזרים, רוב העסקים זקוקים לפתרונות מימון אטרקטיביים. לכן, פרק זה כולל מידע מפורט על הלוואות שהעסק זקוק כדי להקים את העסק או להשיג מטרות עסקיות, למשל הלוואה בערבות המדינה.

מודל פיננסי ותחזית כספית – המודל הפיננסי מבוסס על גיליון אקסל כדי להמחיש את צפי ההכנסות וההוצאות הקבועות והשוטפות של העסק. המודל כולל תזרים מזומנים צפוי, ולאחר הקמת העסק ניתן להשוות בין התחזיות לביצוע בפועל כדי לקבל החלטות פיננסיות שקולות.

לאחר בניית התוכנית העסקית ועם הקמת העסק חשוב לבחור תוכנת הנהלת חשבונות לעצמאים.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי