1-700-700-655 חודש מתנה

תשלום מקדמות למס הכנסה

מאת: יורם שיפר

תקנות המס בישראל מחייבות עסקים, שההכנסה שלהם גבוהה מההוצאות, לשלם מס בעבור הרווחים. את המס משלמים למס הכנסה, בדרך כלל באמצעות מקדמות אותן משלמים באופן חד או דו חודשי. את מס ההכנסה משלמים לאחר חישוב הרווחים השנתיים של העסק, החישוב מבוסס על שנת המס הקודמת בגין הרווחים השנתיים ולאחר הדיווח למס הכנסה.

מאחר וברשות המסים לא מעוניינים להמתין מעל שנה עד התשלום, החליטו ברשות המסים לגבות מס הכנסה באמצעות מקדמות, סכום המקדמות מחושב ונקבע על ידי פקיד השומה היושב במשרדי מס הכנסה. למעשה, לאחר פתיחת תיק ורישום במס הכנסה, פקיד השומה מבצע חישוב והערכה ועליו לשלוח לעצמאי פנקס מקדמות הכולל שוברי תשלום, העצמאי נדרש לדווח למס הכנסה על מחזור העסקאות שלו ללא מע"מ, ועליו לשלם למס הכנסה בהתאם לשיעור וגובה המס שנקבע בפנקס המקדמות.

 

מי צריך ולמה?

באופן כללי, כל עצמאי שמחזור ההכנסות שלו גבוה מההוצאות העסק נדרש בתשלומי מס הכנסה בגין רווחיו. יש לשלם את המקדמות למס הכנסה בכל 15 בחודש עבור ההכנסות מהחודש הקודם, אך יש עסקים הנדרשים בדיווח ובתשלום דו חודשי, בדרך כלל עצמאים שמחזור העסקאות שלהם נמוך. אם ה-15 בחודש חל ביום שבת או בחג, ניתן לדחות את התשלום למס הכנסה אך יש להעביר את הכסף ביום העסקים שבא אחרי יום המנוחה או החג, וכאשר משלמים למס הכנסה באתר המקוון של רשות המסים, ניתן לדחות את התשלום עד ל-19 בחודש.

 

איך משלמים מס הכנסה?

ראוי לציין כי מדרגות מס ההכנסה בישראל מתעדכנות אחת לשנה ומבוססות על גובה ההכנסה ונתונים נוספים. במדינת ישראל נהוגה שיטת המיסוי הפרוגרסיבי, כמו במדינות רבות בעולם, לכן ככל שההכנסה עולה כך יוטל מס הכנסה בשיעור מס גבוה יותר על הנישום. ההכנסה החייבת במס מחולקת לכמה דרגות, ובכל דרגה יש שיעור מס שונה (מדרגות מס).
כדאי לדעת כי לעסק חדש קובעים מקדמות מס הכנסה לפי צפי הכנסות ומחזור עסקאות צפוי, פקיד השומה מחשב את מקדמות המס לעסק חדש לפי הענף אליו משתייך העסק ועל פי הערכה של מחזור העסקאות השנתי המוצהר על ידי בעלי העסק. לעסק קיים מחשבים את תשלום מס ההכנסה לפי מחזור העסקאות בשנה הקודמת. לאחר הגשת הדו"ח השנתי פקיד השומה מבצע חישוב נוסף כדי לבחון האם הנישום העביר תשלומים המכסים את המס שעליו לשלם, אם לא הנישום נדרש להשלים את היתרה ולהעביר את הכסף למס הכנסה, בדרך כלל עם ריבית והצמדה. אם העצמאי שילם יותר מגובה המס שעליו לשלם הוא יכול לדרוש החזר מס ולקבל את הכסף צמוד לריבית בתוך 90 ימים מרגע הגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה.

הדרך המהירה והיעילה ביותר לתשלום המקדמות היא באמצעות האתר המקוון של רשות המסים, אפשר להיעזר גם ברואה החשבון או במייצג מורשה אחר כמו יועץ מס.
אפשרות נוספת לתשלום המקדמות למס הכנסה היא באמצעות הפנקס הנשלח לבית הנישום, אם לא מקבלים את פנקס המקדמות מפקיד השומה ניתן לפנות למס הכנסה ולבקש מהם פנקס מקדמות, תוך כמה ימים שוברי התשלום יגיעו לבית הנישום, וניתן לשלם בבנק הדואר.

 

מהן ההשלכות של אי תשלום מקדמות?

אי תשלום במועד שנקבע גורר קנס ויש לשלם את התשלום עם הפרשי הצמדה וריבית. כמו כן, אי דיווח על מחזור העסקאות כדי לקבוע את מקדמות מס הכנסה מהווה עבירה והעצמאי צפוי לקנס מנהלי.

 

מה תפקידו של רואה חשבון בנושא מקדמות מס הכנסה?

רואה חשבון יכול לייצג את הנישום בפני רשות המיסים ולטפל בתשלום מקדמות המס במועד הנכון. בנוסף, בעזרת רואה חשבון אפשר להעריך מראש את גובה התשלומים למס הכנסה וניתן לבצע תכנון מס כדי להקטין חבות מס ולשלם פחות, ובהתאם לצורך רואה החשבון מייצג את הנישום כדי להקטין את שיעור המקדמות.

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים
ובסך הכל ממש שמח בחל

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי