1-700-700-655 חודש מתנה

רישיון עסק – מי צריך ומי לא?

האם קיימים עסקים שלא צריכים רישיון?

כל מה שחשוב לדעת על רישיון עסק

רישיון עסק הוא היתר הניתן ע"י משרד הרישוי המקומי, ההיתר מעיד כי ננקטו בעסק כל האמצעים הנדרשים כדי לשמור על ביטחון ובריאות הציבור. יש 4 סוגים של רישיונות לעסקים, וכדי להוציא את הרישיון יש לפנות לרשות המקומית ולהגיש בקשה. יש עסקים החייבים לקבל רישיון ממשרד הרישוי המקומי על פי חוק. המומחים של UCAN2 מסייעים לנו להבין מה זה רישיון עסק ומי חייב אותו.

 

מהו רישיון עסק?

צו רישוי עסקים מגדיר את רשימת העסקים שחייבים בהוצאת רישיון עסק. למעשה, רישיון עסק הוא היתר הניתן ממשרד הרישוי המקומי, ומטרת ההיתר היא להבטיח שהעסק פועל בצורה תקינה וכי ננקטו בעסק כל האמצעים הנדרשים כדי להבטיח את שלום, ביטחון, בטיחות ובריאות הציבור. באופן כללי, העסקים שחייבים ברישיון הם עסקים הפועלים בתחומים מרכזיים כמו בריאות, תעשייה, מזון, חקלאות, שמירה ואבטחה, רכב ותחבורה, נופש וספורט ועוד.

הפעלת עסק החייב ברישיון ללא הוצאת רישיון עסק היא עבירה פלילית. עסק הפועל ללא רישיון או עם רישיון שאינו בתוקף חשוף לקנסות כבדים וגם לעונשי מאסר. חשוב להדגיש כי הוצאת הרישיון לעסק היא בראש ובראשונה חובה מוסרית כלפי הציבור והלקוחות, מעבר לחובה הביורוקרטית.

יש 4 סוגים של רישיונות עסק: רישיון לצמיתות, רישיון תקופתי, רישיון זמני והיתר זמני. כדי להוציא את הרישיון יש להגיש בקשה למשרד הרישוי המקומי ולצרף לטופס מסמכים ואישורים בהתאם לדרישת הגורמים הרלוונטיים.

אגב, כדאי לדעת כי החוק בארץ מחייב את העסק לתלות במקום מרכזי ולהציג במיקום בולט את הרישיון.

 

איך משיגים רישיון עסק?

כדי להשיג רישיון עסק עליכם לפנות ליחידה לרישוי עסקים ברשות המקומית. יש לקבל מידע מיחידת הרישוי ולהגיש בקשה מפורטת עם אישורים ומסמכים בהתאם להנחיות יחידת הרישוי. משרד הרישוי המקומי מעביר את הבקשה שלכם לגורמים המאשרים הרלוונטיים, כמו רשות כיבוי אש, וכל גורם מבצע את בדיקותיו. אם התנאים המחייבים מתקיימים בבית העסק, היחידה לרישוי מנפיקה את הרישיון, אחרת עליה לשלוח תשובה שלילית עם פירוט לתיקון הליקויים שהתגלו בעסק.

 

מי צריך רישיון עסק?

רשימת העסקים החייבים להוציא רישיון עסק מופיעה בצו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי), תשע"ג-2013. הרשימה כוללת עסקים מ-10 תחומי עיסוק מרכזיים:

  • עסקים בתחום הבריאות, כולל רוקחות וקוסמטיקה.
  • עסקים בתחום הדלק והאנרגיה.
  • עסקים בתחום החקלאות, כולל בעלי חיים.
  • עסקים בתחום המזון.
  • עסקים בתחום המים והפסולת.
  • עסקים בתחום המסחר ושונות.
  • עסקים בתחום הנופש, הספורט והעינוג.
  • עסקים בתחום התעשייה והמלאכה, כולל כימיה ומחצבים.
  • עסקים בתחום הרכב והתחבורה.
  • עסקים בתחום השמירה והאבטחה, כולל עסקים בתחום הנשק והתחמושת.

גם עסק קיים המעוניין לבצע שינויים במבנה העסק או במבנה הבעלות נדרש להגיש בקשה לרישיון עסק.

 

מי לא צריך רישיון עסק?

עסקים בתחומים שאינם מופיעים בחוק אינם נדרשים להוציא רישיון עסק. כך לדוגמה, בעלי מקצועות חופשיים כמו רואי חשבון ועורכי דין לא צריכים להוציא רישיון עסק. החובה אינה חלה גם על מרפאות וקליניקות שונות, גני ילדים פרטיים ופעוטונים, מכון התעמלות וחלק מהעסקים בתחום המסחר, בעיקר חנויות הלבשה והנעלה, כלי בית, ספרים, מכשירי כתיבה, חלקי חילוף לרכב ועוד.

 

באילו מקרים אין צורך להוציא רישיון עסק?

רוב האירועים ההמוניים והחד פעמיים, כדוגמת פסטיבלים, תערוכות במבנה קבע, אירועי ספורט ללא הקמת טריבונה ופודיום, טקס בבית כנסת, דוכנים הפועלים בחגיגות יום העצמאות וכו', אינם חייבים ברישיון עסק. עם זאת, עליהם לתאם את האירוע עם המשטרה והרשות המקומית, ועליהם לקבל אישור מהיחידה לרישוי עסקים ברשות המקומית.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי