1-700-700-655 חודש מתנה

פתיחת שותפות - כל מה שרציתם לדעת

 

מזל טוב, החלטתם לפתוח עסק בשותפות. לא טוב היות איש העסקים לבדו, וכולנו יודעים את ההמשך. אין ספק שמדובר בצעד מרגש ומשמעותי, אך הוא כרוך בהתאמות מיוחדות כדי ששיתוף הפעולה יצלח. איך פותחים שותפות, מה עדיף – פתיחת שותפות רשומה או פתיחת שותפות לא רשומה, ומהם היתרונות והחסרונות? 

חשוב לדעת כי שותפות היא התאגדות משפטית בין מספר שותפים, את השותפות יכולים להקים מספר אנשים, מספר חברות וכד'. השותפים מנהלים יחד את העסק במטרה להפיק רווחים, הם אינם מאוגדים באופן אחר כפי שנהוג בחברה בע"מ או באגודה שיתופית.

 

איך לפתוח שותפות? 

 

קודם כל חשוב להבין כי כדי להתחיל בפתיחת הליך הצעד הראשון שעל המעוניינים בכך לעשות יהיה לבצע רישום שותפות ברשם השותפויות. במעמד זה עליכם להציג את כל הפרטים הבסיסיים של השותפות: שמה, תחום עיסוקה, הכתובת, שמות השותפים והגדרת התפקיד שלהם, וכמובן – תאריך והסכם השותפות. יש שני סוגים עיקריים של שותפויות:

 

 

  • שותפות כללית – השותפים אחראים על חובות העסק וחלוקת הרווחים מבוצעת על פי הסכם בין הצדדים.

 

  • שותפות מוגבלת – שותפות בין כמה גורמים המתחייבים להשקיע עד סכום התקרה המוסכמת מראש, ויש למנות שותף אחד לפחות כאחראי באופן מלא לעסקי השותפות.

 

על כן, עם תחילת התהליך של השותפות יש צורך להחליט אם יהיה מדובר בשותפות מוגבלת או בשותפות כללית. בשותפות כללית כל השותפים ינהלו יחד את העסק וכולם חייבים, ביחד ולחוד את חובות השותפות. שותפות מוגבלת, לעומת זאת, תורכב משותף אחד לפחות שהשותפות שלו לא מוגבלת ושותף שני שהאחריות שלו מוגבלת. 

 

איך מתנהלים מול מס הכנסה ומע"מ? 

 

הדיווח למס הכנסה בתהליך שותפות מתבצע לחוד ולא ביחד, משמע כל שותף ידווח על חלקו בהכנסות באופן אישי. הסיבה לכך היא שמס הכנסה לא מכיר בשותפות כתהליך עסקי, להבדיל אלפי הבדלות מחברה בע"מ שהיא יישות משפטית אשר משלמת מס מופחת, כל עוד הרווחים לא נמשכים על ידי בעלי המניות. 

 

שותפים בשותפות שאיננה מוגבלת חייבים לשאת בהפסדים והתשלומים ללא כל מגבלה, ואם יהיה מצב שבו תוגש תביעה נגד השותפות – כל שותף יהיה חייב לשלם את החוב ביחד ובחוד. 

 

מאידך גיסא, שותפות נרשמת במע"מ כגוף אחד והיא מדווחת על כלל העסקאות ומס התשומות של העסק בתיק אחד, ובאמצעות פנקס תשלומים ייעודי כמו חברה בע"מ או עוסק מורשה. 

 

שותפות רשומה או שותפות לא רשומה – מה עדיף? 

 

קודם כל, מבחינת רשויות החוק תמיד עדיף לעשות הכל בצורה מסודרת ולרשום את השותפות. ישנם שלל עסקים אשר פועלים עם כמה שותפים שהם בעצם פועלים כעסק בשותפות לכל דבר ועניין, אך הם אינם מודעים לכך. 

 

ההליך המומלץ ביותר בנושא הוא להיוועץ עם רואה חשבון אשר מתמחה בניהול שותפויות. אותו רואה חשבון יכול להוות עבורכם לעזר של ממש בכל מה שקשור לעניינים הפרוצדורליים של מס ההכנסה, ויכול להבטיח ניהול תקין ובראש שקט של העסק. 

 

יתרונות וחסרונות: 

 

רשויות המס אינן מתייחסות לשותפות כגוף אחד, לכן חל מיסוי אישי על כל אחד מהשותפים. כך שאם ונוצר מצב שאחד מהם נקלע לצרה מול הרשויות, האחר יכול להמשיך להתנהל כרגיל אם כי במשנה זהירות מסוים. בשותפות אין צורך להליכים מסודרים כמו בחברה בע"מ, זו הקלה משמעותית עבור השותפים והם יכולים לנהל את העסק בצורה תקינה, עם פחות בירוקרטיה וכאבי ראש, ובנוסף הם יכולים לעסוק ולהתמקד בנושאי הליבה של העסק. 

 

למידע נוסף ולייעוץ בנושא פתיחת שותפות – אתם מוזמנים ליצור קשר איתנו באמצעות לחיצה על הלינק

 

אלפי לקוחות לא טועים

כדאי מאד לשמוע את הלקוחות המרוצים שלנו, עצמאים וחברות – שביעות רצון יוצאת דופן, בעלי עסקים מכל המינים, מכל הסוגים וממגוון עצום של גילאים – כן יש לנו לקוחות צעירים בשנות העשרים ולקוחות שמתקרבים לגיל 80….

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי