1-700-700-655 חודש מתנה

ניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים - כל הפרטים החשובים

מאת: יורם שיפר

תזרים מזומנים מציג את התשלומים והתקבולים שהתקבלו בעסק במהלך תקופת זמן ידועה ומוגדרת מראש. באמצעות ניהול תזרים מזומנים בעל העסק ו/או מקבלי ההחלטות בארגון יכולים לעקוב בזמן אמת אחר ההוצאות וההכנסות של העסק, כך הם יכולים לקבל החלטות פיננסיות שקולות ואחראיות, לפקח על הכסף, להתייעל בעבודה ולחסוך עלויות.

 

תזרים מזומנים – הגדרה

תזרים מזומנים מתאר את זרימת המזומנים אל העסק וממנו החוצה, בתקופה זמן מוגדרת. המזומן הוא הדלק להנעת הפעילות העסקית לכן חשוב לעקוב אחר ההכנסות וההוצאות, ואלפי עסקים נסגרים מידי שנה בגלל ניהול כושל של תזרים המזומנים.

חשוב לציין כי העסק יכול להיות רווחי, אך אם לא מקפידים על ניהול תזרים מזומנים העסק עלול לקרוס. כמו כן, כאשר מפיקים חשבוניות ללקוחות ורושמים הכנסות, הרישום משפיע על שורת הרווח מבחינה חשבונאית אך הוא אינו משפיע על תזרים המזומנים, לכן יש להקפיד על גבייה מלקוחות, במיוחד אם העסק מעניק להם אשראי. ניהול בעייתי של תזרים המוזמנים גורר בהכרח עלייה משמעותית בהוצאות המימון של העסק מאחר ויש לקחת הלוואות לצורך גישור על פערי תזרים, להגדיל מסגרת אשראי בבנק ועוד.

 

לא לוותר על דו"ח תזרים מזומנים

מומלץ להיעזר ברואה חשבון או ביועץ עסקי כדי להפיק דו"ח תזרים מזומנים ועל מנת לבצע בקרה, לנטר ולפקח על ההוצאות וההכנסות בעסק, ולבחור דרכי פעולה כדי להימנע מתזרים שלילי. הצלחת העסק תלויה בניהול תזרים מזומנים, וכדי שהעסק יצליח אי אפשר להסתפק רק במכירות עם רווח מסוים. יש להקפיד על גבייה בזמן, להחליט על אשראי ללקוחות בהתאם לתזרים העדכני, וחשוב לשמור חלק מההכנסות לצורך מימון הפעילות השוטפת ולהשקעות עתידיות.

עסקים רבים מתקשים לשרוד את שנתם הראשונה בעיקר בגלל ניהול בעייתי של תזרים המוזמנים. בשלבי הקמת העסק ותחילת הפעילות יש הוצאות גדולות וגם אם העסק מרוויח עלולים לגלות כי ההכנסות נמוכות מההוצאות, והתזרים השלילי מחייב את בעל העסק לקחת הלוואה או למצוא פתרון אחר. כדי להימנע ממצב שבו העסק נקלע לסחרור הלוואות חשוב להכין דו"ח תזרים מזומנים, לעבוד עם תוכנית עסקית ולפנות לייעוץ מקצועי.

כמו כן, כדאי לקבל שירות שוטף מרואה חשבון מיומן, לעבוד עם תוכנה נוחה לניהול תזרים מזומנים, לפקח על ההוצאות וההכנסות, ולקבל החלטות פיננסיות בעזרת אנשי מקצוע מנוסים.

 

פתרונות לניהול תזרים מזומנים חיובי ותקין

כדי להימנע מהלוואה אחר הלוואה ומבעיות בתזרים המזומנים של בית העסק אפשר לבחור באחד או יותר מהפתרונות הבאים:

גבייה בזמן ומעקב קבוע אחר הגבייה מהלקוחות

עסקים רבים מתקשים לגבות תשלומים מלקוחות, לכן גם אם העסק שלהם מרוויח הוא נקלע לבעיית תזרים קשה. יש להקפיד על גבייה בזמן מהלקוחות, להציע תנאי אשראי בהתאם לתזרים המזומנים הקיים, וחשוב לפקח על הגבייה כדי להימנע מתזרים שלילי.

 

ניכיון צ'קים

מאפשר לעסק שקיבל צ'קים דחויים מהלקוחות לנכות אותם למזומן. תהליך ניכיון צ'קים מתבצע בין העסק לבין חברת ניכיון (בנקים, חברות מימון פרטיות וכו'), והעסק משלם עמלה מסוימת לחברת הניכיון בתמורת לקבלת המזומן.

ניהול נכון של ההלוואות

עסקים רבים חיים מהלוואה להלוואה, אך כאשר מנהלים היטב את תזרים המזומנים ניתן להימנע ממצבים בהם העסק מתחייב לכמה הלוואות במקביל מאחר והוא יתקשה לעמוד בהחזרים.

 

לטיפים נוספים להתנהלות כלכלית נכונה לעסק שלכם – לחץ כאן

 

 

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי