1-700-700-655 חודש מתנה

מקלטי מס

מאת: יורם שיפר

מדינה שבה שיעור המס נמוך מאוד או במקרים מסוימים אפילו אפסי נחשבת למקלט מס. למעשה, מקלט מס משמש כמקום מקלט מפני תשלום מיסים, זו דרך לגיטימית, נפוצה וחוקית המאפשרת לחברות ולארגונים להפחית את חבויות המס שלהם ולהימנע ככל הניתן מתשלום מיסים.

חשוב לציין כי בעשור האחרון המשק הגלובלי התפתח במהירות רבה, לכן גם המודעות לחשיבות תכנון מס גוברת אצל בעלי העסקים, וכיום מבצעים תכנון מס כחלק בלתי נפרד מהתוכנית העסקית. ניתן להבחין במגמה מתמדת של חברות הנפתחות במדינות הנחשבות למקלטי מס ולא מעט עסקים מעבירים את פעילותם למקלטי המס השונים כדי להפחית את תשלומי המיסים.

 

מה מאפיין מדינת או אזור מקלט מס?

מקלט מס יכול להיות מדינה או אזור אוטונומי, בדרך כלל אלו מדינות קטנות החסרות במשאבים ובתשתיות כלכליות. מאחר ובמדינות המערב שיעורי המס גבוהים ויש רגולציה מכבידה ומנגנוני פיקוח יעילים, המדינות שהפכו למקלטי מס נחשבות לאטרקטיביות עבור המשקיעים הזרים. עבור המדינות שהפכו למקלטי מס מדובר בהשקעה משתלמת מאחר והמשקיעים הזרים מזרימים הון למדינה וכך התושבים נהנים משיפור בתשתיות הכלכליות ומיותר מקומות תעסוקה. 

ברוב מקלטי המס לא מטילים מיסים על בעלי המניות בחברות השונות בעת חלוקת דיבידנדים, וברוב המקומות המשקיעים הזרים זוכים לפרטיות ולאי התערבות ברכושם. לכן, מקלטי מס מהווים מקום מפלט עבור המשקיעים הזרים מפני התערבות המדינה ברכוש הפרט, זהו יתרון חשוב ומשמעותי. 

ראוי לציין כי מקלט מס חייב לקיים 3 תנאים עיקריים:

  • שיעור מס נמוך או פטור מתשלום מס על סוג מסוים של הכנסה.
  • יציבות מדינית.
  • נגישות ונוחות להקמת חברות במקלט המס, כולל נגישות משפטית.

 

למי זה מתאים?

כל עסק או אדם המבקש להימנע מתשלום מיסים יכול למצוא פתרון במקלטי המס השונים. חשוב לזכור כי המבנה של מקלטי המס משתנה ממדינה אחת לאחרת, והשימושים העיקריים שחברות עושות במקלטי המס כדי לחמוק מתשלום מיסים הן:

  • חברות החזקה – המטרה העיקרית של חברות החזקה (Holding Companies) היא להחזיק בשליטה בחברה מסוימת או בחברות רבות, החברה משמשת כבעלת השליטה במניות של החברות הבנות השייכות לחברת ההחזקה. החברות הבנות פועלות לרוב במדינת האם אך הן יכולות לשלם מיסים לפי החוקים הקיימים במקלט המס כדי לחסוך תשלומים גבוהים.
  • השקעות ובנקים חיצוניים – בנקים המכונים offshore banking and investments מאפשרים לבעלי ההון לחסוך הרבה כסף ולנהל את כספם בפרטיות וללא פיקוח או מחויבות למדינה.
  • חברות ביטוח שבויות – חברות ביטוח המוקמות לצורך ביטוח הסיכון בהשקעות פיננסיות של בעליהן, באנגלית החברות נקראות Captive Insurance.
  • שיווק למדינות ערב – חברות שבסיס פעילותן נמצא בישראל לא יכולות למכור ישירות לחלק גדול ממדינות ערב שאין איתן הסכמים, ובאמצעות הקמת חברה במקלט מס ניתן להתגבר על המכשול ולהסתיר את הזהות הישראלית של בעלי החברה.הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

 

בנוסף, יש מדינות המעודדות משקיעים זרים להשקיע במדינה המציעה מעין מקלט מס ייחודי, והמשקיעים יכולים להקים חברות במקלט המס וליהנות מכוח אדם זמין וזול, מיתרונות של מיקום גיאוגרפי ועוד, ובמקרים מסוימים שיקולים אלה גוברים על שיקולי המס.

 

בחירת מקלט מס

ארגוני רבים כמו ה-OECD ולא מעט מדינות, כולל ישראל, החלו להילחם בתופעת מקלטי המס במטרה להקטין את ההשתמטות של חברות וארגונים מתשלום מיסים. ישראל חתמה על אמנות מס עם מדינות רבות ויש להתייחס לכך כאשר בוחרים מקלט מס, ורשות המסים מנסה להילחם בתופעת מקלטי המס כדי למגר את תופעת הלבנת ההון.

כדי לבחור מקלט מס יש להתייחס למשתנים כמו שיעורי המס המוטלים על סוגי פעילות שונים, מרחק פיזי למדינה, יציבות מדינית, מורכבות ההליך המשפטי, דרישות להגשת דוחות מס, הגבלות על העברת כספים, עלויות ההקמה והטיפול השוטף של החברה המוקמת במקלט מס ועוד.

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי