1-700-700-655 חודש מתנה

מה החשיבות של החזרי מס לשכירים

מאת: יורם שיפר

כל אחד מאיתנו, כאזרח ותושב מדינת ישראל, חייב בתשלום מס כזה ואחר. חלקנו משלמים יותר וחלקנו פחות בהתאם להכנסותינו, מדרגת המס אליה הגענו, מצבנו המשפחתי ועוד. שכירים רבים לא יודעים כי על פי חוק מגיעים להם החזרי מס. באיזה מצבים ואיך מקבלים אותם? 

 

קודם כל חשוב להבין כי לא הכול מושלם, בטח לא הבירוקרטיה במדינתנו הקטנה, כיוצא מכך במקרים מסוימים עלול לקרות מצב של גביית יתר מעובדים שכירים. מקרים אלו יכולים להתרחש בעקבות מגוון סיבות, ביניהן בין היתר החישוב השנתי המשוערך על פיו מחושב המס ברשות המיסים. במהלך השנה המיסים שנגבים מכם מחושבים באופן משוערך ורק בסוף שנת המס ניתן לחשב בצורה ודאית את הסכום שאכן היה עליכם לשלם. הווי אומר, יכול להיות מצב שבו רשות המיסים תגבה מכם יותר משהצהרתם שהרווחתם רק על סמך חישוב מקדים שלה. זו לא אשמתכם, אלא הליך בירוקרטי מסורבל שניתן לפתור בקלות בעזרת רואה חשבון בסוף השנה. 

 

מקרה נוסף בו זכאי עובד שכיר להחזר מס הוא תרחיש של הקלות במס שאולי, בעקבות השתייכותם לאוכלוסייה מסוימת, הם זכאים להן – מגורים בפריפריה, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעלי מוגבלויות שונות וכו'. לעיתים אף ייתכן כי המעסיק וחשב השכר שמפיק עבור השכיר את התלוש אינו מודע לזכאותו להטבות והקלות אלו ויכניס את נתוניכם אל מחשבי רשות המיסים כך שייגבה ממנו שיעור המס הרגיל. חשוב לדעת שגם כעצמאיים עם עוסק מורשה או פטור, אתם זכאים להחזרי מס, אך עליכם לבדוק זאת בסוף כל שנת מס. חשוב מאוד להגיע לזה בסוף כל שנת מס, לערוך תיאום מס על מנת לקבל בחזרה את כספכם ולהתחיל שנה חדשה ברגל ימין מבחינה כלכלית ופרוצדורלית. 

 

כיצד מקבלים החזר מס?

 

כשכירים המעוניינים לקבל את החזר המס המיוחל עליכם לגשת ללשכת מס ההכנסה הקרובה לכתובת מגוריכם,  למלא את טופס הבקשה להחזר מס ולהגישו לפקיד השומה. אתם זכאים לבקש את הטופס הזה גם עבור מספר שנים אחורה. אל טופס הבקשה להחזר מס תיאלצו להוסיף גם טפסי 106 מכל מקומות התעסוקה שלכם כשכירים בשנת המס עליה אתם מבקשים החזר, וכמו כן אישורים רלוונטיים נוספים – דמי אבטלה, חופשת לידה וכו' – אם ישנם. למעשה, ניתן לבקש החזר מס עד 6 שנים לאחר תום שנת המס שבגינה מבקשים את ההחזר. כמו כן, להחזר המס מתלווים הפרשי הצמדה וריבית של 4% הקבועה בחוק. 

 

חשוב לדעת כי פקודת מס הכנסה לשנת תשכ"א (1961) קובעת כי כל הכנסה המתקבלת על ידי אדם מחויבת במס, גם אם ההכנסה נוצרה בחו"ל ולא בין גבולות הארץ. מי שמגישים דוח שנתי למס הכנסה ממלאים גם את הבקשה להחזר באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים. מי שמבקשים החזרי מס עבור מספר שנים ייאלצו לבקש החזר מס עבור כל שנה בנפרד. 

 

עוד דברים שחשוב לדעת: 

 

עובדים שכירים שחישוב המס שביצע המעסיק שלהם היה שגוי (למשל, אם לא הביא בחשבון את זכאות העובד, אם הייתה, להקלות מס) יכולים לקבל את ההחזר דרך המעסיק ותלוש השכר כל עוד לא הסתיימה שנת המס, מבלי שיהיה צורך להגיש בקשה להחזר מס. 

החוק קובע כי החזר המס יתבצע תוך 90 יום או עד 31 ביולי של שנת המס שלאחר שנת המס שלגביה הוגש הדו"ח, לפי התאריך המאוחר בהם. 

החזר המס אמור להתבצע היישר אל חשבון הבנק של מגיש הבקשה. פרטי חשבון הבנק נמסרים ביחד עם הבקשה כך שאין מה לדאוג, כספכם יגיע ישירות אליכם, עם זאת מומלץ לבדוק כי כל הפרטים רשומים במדויק כדי להימנע מתקלות. 

 

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי