1-700-700-655 נסה עכשיו חינם

מה החשיבות של החזרי מס לשכירים

מאת: יורם שיפר

כמעט כולנו, כאזרחי מדינת ישראל חייבים בתשלומי מיסים כאלה ואחרים. חלקנו משלמים יותר וחלקנו פחות, בהתאם להכנסות שלנו, למדרגת המס אליה אנחנו מגיעים, למצבנו המשפחתי ועוד. כולנו יודעים את האמיתה הזו ועומדים בתשלומים אלה, דרך המשכורת או דרך תשלומים עצמאיים אם איננו שכירים אלא עוסק מורשה או פטור, בלי לשאול הרבה שאלות. מה שמעט מאיתנו כן יודעים הוא שלרבים מאיתנו, בוודאי לשכירים שבינינו, מגיעים פעמים רבות החזרי מס.

 

מהם החזרי מס לשכירים

במקרים מסוימים מתרחש תהליך של גביית יתר של המיסים ואז השכיר או השכירה זכאים להחזרי מס. מקרים כאלה של גביית יתר יכולים להתרחש בגלל כל מיני סיבות שונות. בין הסיבות הללו ניתן למנות, בין היתר, את החישוב השנתי המשוערך על פיו מחושב המס. במהלך השנה המיסים שנגבים מכם מחושבים באופן משוערך ורק בסוף שנת המס ניתן לחשב בצורה ודאית ומדויקת את הסכום שאכן הייתם צריכים לשלם. לעיתים, התחשיב המשוערך היה תחשיב גבוה מידי ואתם תהיו זכאים להחזר מס בסוף השנה. 

 

מקרה נוסף בגינו תהיו אולי זכאים להחזר מס הוא מקרה של הקלות במס שאתם אולי זכאים להן בשל השתייכותכם לאוכלוסייה מסוימת – מגורים בפריפריה, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, בעלי מוגבלויות שונות או חיילים משוחררים וכדומה. לעיתים המעסיק וחשב השכר שמפיק עבורו את תלוש המשכורת לא מודעים לזכאות שלכם להטבות והקלות אלו ויכניסו את הנתונים כך שייגבה מכם המס הרגיל. לכן, חשוב מאוד לבדוק בסוף השנה אם אתם אכן זכאים להקלה כזאת במס, לערוך תיאום מס ללצורך קבלת החזר וליהנות מהכסף שישוב לחשבונכם. 

ישנם כמובן, מקרים רבים ונוספים שבגינם אולי תהיו זכאים להחזרי מס כשכירים. חשוב לציין שגם כבעלי עסק עצמאי, בין אם אתם עוסק מורשה או עוסק פטור, יתכן ואתם זכאים לכך. מה שכדאי לדעת הוא שישנה אפשרות כזאת, לקבל החזרי מס, ולבדוק אותה בסוף כל שנת מס.

כיצד מקבלים החזרי מס

על מנת לבדוק את זכאותכם כשכירים לקבל החזרי מס עליכם לגשת ללשכת מס ההכנסה הקרובה למקום מגוריכם ולבקש מפקיד השומה למלא טופס בקשה להחזר מס. תשמחו בוודאי לדעת שניתן לבקש זאת גם עבור כמה שנים אחורה. אל טופס הבקשה להחזר מס תצטרכו לצרף טפסי 106 מכל מקומות העבודה שלכם כשכירים בשנת המס עליה אתם מבקשים החזר וכן אישורים רלוונטיים נוספים, אם ישנם כאלה, על קבלת דמי אבטלה או דמי לידה וכדומה. 

חשוב להדגיש כי פקודת מס הכנסה, תשכ"א-1961 קובעת כי כל הכנסה המתקבלת חייבת במס, גם אם ההכנסה נוצרה בחו"ל ולא רק בארץ. עם זאת, הדברים הולכים ומסתבכים כיוון שיש מדרגות מיסוי שונות, לעיתים מקבלים הטבה או הקלה, ובלא מעט מקרים רשות המיסים מבצעת גביית יתר, לכן השכיר יכול לקבל החזר כספי משמעותי.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי