1-700-700-655 חודש מתנה

מהי חשבונית מס פיקטיבית

מאת: יורם שיפר

מכרתם מוצר? סיפקתם שירות? עכשיו הגיע הזמן להפיק חשבונית מס ממערכת ידידותית למשתמש שמיועדת להנהלת החשבונות שלכם. לא טרחתם לרכוש מערכת או להפיק חשבוניות בצורה ידנית? חשוב שתבינו שעל פי חוק, עוסק מורשה מחויב להפיק חשבונית מס על כל עסקה שביצע ולהעביר לרשויות המס את המע"מ שגבה.

הבעיה בפועל שמדינת ישראל סובלת ממצב חמור של הון שחור. כלומר, יש מי שעוברים על החוק ומפיקים חשבוניות פיקטיביות על מנת להפחית את נטל המס והתוצאה היא שנטל המס אינו מתחלק באופן שווה בין אזרחי המדינה. בין אלה שהם שומרי חוק ובין אלה שעוברים על החוק ואינם משלמים את המס הנדרש מהם.

רשות המס מנסה להיאבק בשנים האחרונות ככל יכולתה בהפקת חשבוניות פיקטיביות ואף העבירה את חוק המזומן שמציב סדרת מגבלות על העברת מזומנים, כדי למנוע תשלום ללא הוצאת חשבוניות ומצבים של הלבנת הון. היא גם משקיעה משאבים רבים באיתור וזיהוי של חשבוניות פיקטיביות. עליכם להיות אחראים בבחירת מערכת הנהלת חשבונות אמינה, כשאין ספק שהמעבר להפקת חשבוניות דיגיטליות יכול לסייע מאוד בתהליך. בדרך זו, החשבונית מופקת על פי החוקים הנדרשים כמו מספר סידורי לכל חשבונית, חישוב אוטומטי של גובה המע"מ והעתק זמין להדפסה או שמירה, כך ששום חשבונית לא תלך לאיבוד ויהיה פיקוח ומעקב על העסקאות השונות עבורן הופקו חשבוניות וכל זה במערכת מאובטחת.

מהן חשבוניות מס פיקטיביות?

חשבונית מס פיקטיבית היא חשבונית שמיועדת לגוף שאינו קיים או חשבונית על סכום גבוה יותר מהסכום האמתי של העסקה או חשבונית שניתנה ללקוח אך אינה חשבונית שהוצאה ממערכת החשבונות של המפיק. כאשר עסקים מפיקים חשבונית על סכום גבוה יותר או ממענים את החשבונית לגוף שאינו קיים הם עושים זאת על מנת ליהנות מקיזוז תשומות בהחזר המע"מ או מהחזרי מס בביצוע תיאום מס או אחרי הגשת הדו"ח השנתי.

כלומר הסיווג הוא כזה: חשבוניות מנופחות על תשלום גבוה מכפי שבוצע בפועל, חשבוניות מזויפות לגוף שלא קיים ויש גם חשבוניות זרות שהופקו על ידי מי שלא סיפק את השירות או מכר את המוצרים בפועל ופעילות זו נפוצה מאוד בהתנהלות של ארגוני פשע המשתלטים על בית עסק וחשבוניותיו על מנת להרוויח כסף.

מה הן האפשרויות בפני מי שנתפס במעשה?

הפקת חשבוניות פיקטיביות היא עבירת מס ונחשבת לעבירה פלילית והדין על עבירה זו יכול לנוע בין תשלום של קנסות גבוהים במיוחד ועד ריצוי מאסר בפועל. חשוב מאוד להימנע מהפקת חשבוניות מזויפות. מי שנתפס במעשה חייב לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד המתמחה בענייני מס על מנת שיוכל לייעץ לו כיצד להגיב ולפעול בחקירה עצמה.
ישנם תהליכים שונים בהם אפשר לפתוח על מנת למזער נזקים כמו למשל תשלום כופר מס שמטרתו להמיר את הרישום הפלילי בתשלום. אך על מנת לעשות זאת, יש להגיש בקשה לועדות כופר לענייני מס והחלטותיהן תלויות בשיקולים שונים כמו למשל, הרקע של העבריין, חומרת העבירה, גובה הסכום שהוא חייב למס הכנסה וכדומה.
כמובן שגם במקרה של הצלחה בתיק של המרת אישום פלילי בכופר מס מדובר בסכומים גבוהים מאוד, כך שחשוב לחשוב היטב לפני ששוקלים או מבצעים עבירת מס של הפקת חשבוניות פיקטיביות, להבין את ההשלכות והסיכונים. בכל מקרה תמיד טוב להתייעץ עם עו"ד לענייני מס על מנת להימנע מראש מהסנקציות החמורות שעשויות להיות מוטלות עליכם במידה ותבצעו עבירות מס כמו הפקת חשבוניות פיקטיביות או עבירות מס אחרות.

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי