1-700-700-655 חודש מתנה

חשבונית מס תקינה

כל מה שצריך לדעת על חשבונית מס תקינה

חשבונית מס תקינה הינה כלי עזר חשוב לכל בעל עסק, שכן מעבר לתרומתה להתנהלות נכונה ויעילה של הנהלת חשבונות, היא מאפשרת קבלת זיכויים שונים מתשלומי העסק. אז מהי חשבונית מס תקינה ואיך תזהו שחשבונית מס אינה תקינה? המשיכו לקרוא. 

 

מהי חשבונית מס – מבוא

כאשר אתם רוכשים מוצר או שירות, עליכם לבקש לקבל מבעל העסק ממנו רכשתם את הטובין חשבוניות. הסיבה הפשוטה לכך היא העובדה שחשבוניות מס יהוו אסמכתא על בסיסה תנהלו את ההכנסות וההוצאות של העסק שלכם, ומעבר לכך, אלו יהוו בסיס לדיווחים אותם תעבירו לרשויות המס. לכן, מדובר על מסמך חשוב למדי, בעיקר לאגף הנהלת חשבונות של העסק שלכם.

משכך, עליכם להקפיד כי קיבלתם חשבונית מס תקינה מטעם מנותני שירות ומוכרי מוצרים שונים מולם אתם עובדים. כך, תוכלו להימנע מבעיות מול רשויות המס ולשמור על ניהול הליך תקין, ותוכלו לעמוד על זכותכם להתקזז מתשלום המע"מ בו אתם נושאים במעמד התשלום על המוצר או השירות.

 

מהי חשבונית מס תקינה – הפרמטרים אותם יש לבחון

ככלל, ישנם מספר פרמטרים עליהם יש לעמוד לשם בדיקה האם בעל עסק מנפיק לכם חשבונית מס תקינה, ובכך להבטיח שחשבונית המס שהונפקה לכם היא אותנטית:

  • כתובת ושם העסק המלא.
  • חשבונית מס תקינה כוללת את הביטויים "חשבונית מס", "מקור" ו – "עוסק מורשה".
  • מספר סידורי ייחודי של החשבוניות.
  • תאריך הנפקת חשבונית מס.
  • שם הלקוח וכתובתו.
  • פירוט העסקה במלואה.
  • מחיר עסקה ללא מס תוך ציון מע"מ בנפרד.
  • חתימת בעל העסק או מורשה חתימה אחר בחברה.

 

איך מזהים חשבונית מס לא תקינה – פנייה למנפיק ובדיקה עצמאית

ככלל, האחריות להנפקת חשבונית מס תקינה מוטלת על בעל העסק. עם זאת, אחריות בדיקת חשבונית מס מוטלת גם על הלקוח, ולכן זה לא חף מאחריות. ככל שעולה ללקוח חשד שחשבונית מס שקיבל אינה תקינה, עליו לבצע מספר פעולות.

ראשית, עליכם לפנות לבעל העסק או להנהלת חשבונות של העסק שהפיק עבורכם את החשבונית ולתקן אותה, ובמידה ואתם נתקלים בסירוב, יש להתייעץ עם נציגי רשויות המס או עם עורך דין. שנית, עליכם לבדוק האם יש לעוסק שסיפק לכם את הסחורה תיק ניכויים. במידה ואין תיק ניכויים או שתיק הניכויים לא תואם את פירוט העסק ואת החשבוניות שקיבלתם, יש לפנות לנציגי רשות המיסים.

 

מדוע חשוב לבדוק את החשבוניות

כפי שציינו לעיל, חשוב לבדוק חשבונית מס שקיבלתם קודם כל לאור העובדה שניתן להתקזז ממנה מס תשומות, הוא תשלום המע"מ ששולם במעמד רכישת המוצרים.

לצד זאת, מדובר על מסמך קריטי לביצוע הנהלת חשבונות תקינה. כאמור, חשבונית מס תקינה מהווה אסמכתא לביצוע תשלומים. לכן, ככל שלא קיבלתם חשבונית מס תקינה, הדבר יכול להוביל לחשדות מטעם רשויות המס והתמודדויות שונות עם הרשויות.

 

לא קיבלת חשבונית – למי פונים?

הנהלת חשבונות בעסקים שונים פועלת באופן שונה, ולעיתים תתקלו במצבים בהם לאחר עסקה לא תקבלו חשבוניות במקום. ככל שהלקוח לא מנפיק לכם חשבונית מס תקינה לתיעוד העסקה, עליכם לבקש ממנו חשבונית עסקה, וככל שקיבלתם ממנו טובין כלשהו, יש לדרוש קבלת תעודת משלוח עם פירוט המתאר את העסקה באופן מלא.

 

סיכום

אם כן, עמדנו על אודותיה של חשבונית המס, וכן בחנו את הפרמטרים השונים אשר מצביעים על כך שחשבונית מס היא תקינה. בנוסף, הצגנו לכם שתי דרכים לוודא אם חשבונית מס אותה קיבלתם אינה תקינה, ואפיקי הפעולה במידה ולא קיבלתם חשבונית.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי