1-700-700-655 חודש מתנה

חוק המע"מ

כל הפרטים החשובים על חוק המס ערך מוסף

חוק המע"מ, אשר נכנס לחיינו באמצע שנת 1976, הטיל על בעלי עסקים שונים, ובראשם עוסק מורשה, חובת מס חדשה. אז מה אומר החוק, מדוע הוא נחקק ולמי יש פטור? חוק המע"מ, מתחילים.

 

חוק המע"מ – מבוא קצר

ראשיתו של המע"מ במדינת ישראל הוא ביום 1 ליולי 1976. מכוח חוק המע"מ החל להיות מוטל בארץ מס ערך מוסף, על רקע המלצת וועדת אשר. חוק המע"מ נועד להחליף את כלל מיסי המכס והקנייה אשר הושתו בטרם כניסתו לתוקף, אשר נבעה לאור הסכמי ישראל מול השוק האירופי, שחייבו ביטול תשלומי המכס על מוצרים אשר יובאו ממדינות אירופה.

בתחילת דרכו, ובניגוד להיום, עמד שיעור המע"מ על סך של 8%, כאשר לאורך השנים שיעורו השתנה מספר רב של פעמים, אך החל משנת 1982 נע בטווח די קבוע שנע בין 18% – 15%.

 

מה אומר חוק המע"מ?

חוק המע"מ קובע כי בגין כל שלב של ייצור ושיווק מוצר בישראל יוטל מס אחיד, אשר נוגע הן לצריכה ציבורית והן לצריכה פרטית. המטרה בהטלת המע"מ על כל שלב בהליך הייצור והשיווק של המוצר היא גלגול ערכו עד לצרכן הקצה, כאשר כל שלב ביניים בהליך הייצור משלם את המע"מ במעמד קניית התשומה ומקבל אותו במעמד מכירת התשומה לשלב הבא בשרשרת היצור.

 

מדוע החוק חוקק?

מעבר לעובדות שצוינו לעיל לעניין האינטרס בחקיקת חוק מס ערך מוסף והעובדה שמע"מ משולם על ידי כל יד בהליך הייצור והשיווק של מוצר, עולה האינטרס הגדול ביותר של המע"מ, והוא הגדלת הקופה הציבורית.

ככלל, חוק מס ערך מוסף דואג לשמור על תזרים מזומנים קבוע ואחיד לקופת המדינה, זאת מבלי שהרשויות יאלצו להמתין לדוחות השנתיים של חברות ובעלי עסקים. לראיה, ניתן לראות כי לצד העובדה שהליך החזר תשלום מס ערך מוסף ביתר נוח וגמיש, מרבית ההון הנזיל בקופת המדינה מקורו בתשלומי מע"מ.

 

מי חייב בתשלום מע"מ?

ככלל, קובע החוק כי כל בעל עסק בישראל חייב בתשלום מע"מ על כל הכנסותיו החודשיות. אולם, לצד עסקים רבים אשר נדרשים לשלם מע"מ, ובהם עוסק מורשה, עולים עוסקים נוספים, המוגדרים "עוסק פטור", אשר אינם נדרשים לשלם ולהעביר תקבולי מע"מ חודשיים.

לצד עוסק פטור, מקבלים פטור מתשלום מכוח חוק מס ערך מוסף גם בעלי עסקים שנמצאים באזורים מוחרגים (דוגמת העיר אילת), בעלי דרכון זר המבצעים רכישות בישראל וכן סוחרי פירות וירקות.

 

מה עושים כדי לא לפספס תשלומים?

כדי להימנע מפספוס המועד הקבוע לתשלום מס ערך מוסף, ניתן להיכנס לאתר רשות המיסים ולבחון מהו תאריך הדיווח ותשלום חובות מכוח חוק מס ערך מוסף בעבור כל חודש.

 

חוק המע"מ – מי זכאי לפטור?

אם כן, לאחר שפרסנו בפסקאות לעיל באופן חלקי את הפטורים מתשלום מע"מ, להלן הרשימה המלאה של הפטורים מתשלום מע"מ מכוח חוק מס ערך מוסף:

  • סחר בין שני עוסקים במכירת יהלומים ואבנים יקרות.
  • שכירות למגורים לתקופה שאינה עולה על 25 שנה.
  • החכרת, השכרת ומכירת קרקעות שחל עליהן חוק הגנת הדייר.
  • כל מכירה שמבוצעת באילת, למעט מכוניות, מדיחי כלים ומוצרים נוספים שמוחרגים מהסדר הפטור הקבוע בחוק אזור סחר חופשי באילת.
  • שירותים הניתנים על ידי עוסק פטור.

בנוסף לאלו, ישנם מספר מהלכים עסקיים שמקימים חיוב במע"מ בשיעור 0% משווי העסקה:

  • מכירות המבוצעות בדיוטי-פרי בנתב"ג.
  • מסחר בירקות ופירות, ככל שלא בוצעו בחומרי הגלם עיבודים כלשהם.
  • מכירת כלי טיס או שיט לעסקים העוסקים בהובלת סחורות או הסעת נושאים.
  • הובלה בינ"ל של מטענים בים או באוויר מהארץ או מחו"ל.

 

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי