1-700-700-655 חודש מתנה

הנהלת חשבונות במיקור חוץ

מאת: יורם שיפר

הנהלת חשבונות מהווה חלק בלתי נפרד מניהול העסק, היא משמשת לרישום פעולות חשבונאיות כמו תנועות כספיות בעסק, תיעוד עסקאות ומכירות, רישום הוצאות של העסק ועוד. בישראל יש שתי שיטות עיקריות לבצע הנהלת חשבונות לעסקים – הנהלת חשבונות חד צדית והנהלת חשבונות כפולה.

כל עסק חייב להקפיד על רישום ותיעוד העסקאות, בעבר הלא רחוק היה נהוג להעסיק הנהלת חשבונות במיקור חוץ, אך כיום רבים עוברים למערכות הנהלת חשבונות באינטרנט בגלל העלות הזולה, הנוחות והחיסכון בהוצאות העסק.

3 דרכים לבצע הנהלת חשבונות לעסק

יש 3 אפשרויות שונות לבצע הנהלת חשבונות עבור העסק שלכם, האפשרות הראשונה שמתאימה בעיקר לפרילנסרים ולבעלי עסקים קטנים ובינוניים היא לבצע הנהלת חשבונות באופן עצמי, לדוגמה באמצעות מערכת אינטרנטית. האפשרות השנייה היא להעסיק מנהלי חשבונות בארגון וצוות המחלקה משתמש בתוכנה ייעודית להנהלת חשבונות, בדרך כלל התוכנה מותקנת במחשבי הארגון. האפשרות השלישית היא הנהלת חשבונות במיקור חוץ, זהו מודל נפוץ ונוח לרוב העצמאים ובעלי העסקים.
כיום, רוב העסקים לא מעסיקים מנהלי חשבונות בארגון בגלל העלויות הגבוהות של כוח האדם והצורך בעדכוני תוכנה ובתמיכה שוטפת, ובעלי עסקים קטנים ובינוניים עוברים להנהלת חשבונות באינטרנט. יש עסקים עם פעילות גבוהה, הם זקוקים לשירות הנהלת חשבונות במיקור חוץ בגלל מורכבות העבודה וההתעסקות הרבה בניהול החשבונות בצורה חוקית ותקינה. שירות הנהלת חשבונות על ידי משרד רואי חשבון מבטיח עבודה מקצועית ואחראית, השירות כולל הפקת דוחות ייעודיים שונים, ייעוץ מקצועי, ייצוג בפני רשויות המס ושירותים נוספים הניתנים על ידי רואי חשבון.

ספק השירות לשירותי הנהלת חשבונות במיקור חוץ אחראי בין היתר על רישום מדויק של התנועות והעסקאות, ניהול ספרים על פי התקנות המחייבות, התנהלות נכונה מול רשויות המס, כולל הגשת דיווחים בזמן, הפקת דוחות לבעלי ולמנהלי העסק ועוד. בתמורה לשירות משלמים למשרד להנהלת חשבונות מידי חודש או לפי מודל שנתי, ויש תשלומים נלווים עבור מילוי הצהרת הון, הכנת משכורות, הגשת דו"ח שנתי וכו'.

מהם היתרונות  של הנהלת חשבונות במיקור חוץ?

שירות הנהלת חשבונות במיקור חוץ מבטיח יתרונות שונים לעסק כגון:
• אין צורך להעסיק מנהלי חשבונות בארגון, כלומר חוסכים עלויות כוח אדם.
• אין צורך להשקיע בתוכנה מתקדמת ובציוד מחשבים למחלקת הנהלת חשבונות בארגון עצמו.
• שירות מקצועי, יעיל ואמין על ידי מנהלי חשבונות מנוסים ומוסמכים, ותחת פיקוח של רואה חשבון מנוסה.
• עלויות יחסית נמוכות עבור העסק.
• שירות גמיש המותאם לצרכי העסק.
• צוות מקצועי ומיומן המסוגל לעמוד גם בעבודה תחת לחץ רב.
• חיסכון משמעותי בהוצאות הארגון.
• הקלה על עומס העבודה בארגון.
• ייעוץ וליווי מקצועי על ידי מנהלי חשבונות ורואי חשבון.
• שירותי הנהלת חשבונות המותאמים לשינויי החוק והתקנות.

החסרונות העיקריים של הנהלת חשבונות במיקור חוץ הם:

• פחות מתאים לעסקים גדולים.
• פחות שליטה על הנעשה בעסק.
• העסק שלכם הוא לקוח אחד מיני רבים במשרד הנהלת חשבונות.
המודל של שירותי הנהלת החשבונות על ידי גורם מקצועי במיקור חוץ נחשב למודל העבודה הנפוץ ביותר. עם זאת, כיום יש אפשרות לבצע הנהלת חשבונות אוטומטית באינטרנט, ללא צורך בידע בחשבונאות, זהו פתרון משתלם המתאים בעיקר לפרילנסרים, לבעלי עסקים קטנים ובינוניים ולבעלי מקצועות חופשיים.

עסקים גדולים בדרך כלל ימשיכו להעסיק מנהלי חשבונות בארגון עצמו כדי לקבל שליטה מלאה על הנעשה בעסק, למנוע מנתונים עסקיים לזלוג החוצה למתחרים ולידיים לא רצויות, וכדי לקבל תמונת מצב עדכנית בכל רגע נתון. יחד עם זאת, עדיף לבחור שירותי הנהלת חשבונות ממשרד מוביל לראיית חשבון, כך זוכים למעטפת שירותים רחבה הכוללת גם ייעוץ עסקי, הפקת דוחות וייצוג בפני רשויות המס.

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי