1-700-700-655 חודש מתנה

איך יעוץ ארגוני יכול לעזור להצלחת העסק שלך

מאת: יורם שיפר

מעוניין לשפר ולייעל את ההתנהלות בתוך הארגון ובסביבתו? הידעת כי בעזרת יועץ ארגוני העסק שלך יוכל להתמודד בצורה טובה יותר מול המתחרים? מה זה ייעוץ ארגוני וכיצד הוא יכול לסייע לעסק שלך לצמוח, להתייעל ולהשיג את כל המטרות העסקיות?

ייעוץ ארגוני הוא תחום יחסית חדש המתמקד בשתי דיסציפלינות – התנהגותית ועסקית. הייעוץ הארגוני מסייע לעסקים להתייעל ולצמוח בסביבה תחרותית, הוא משפר את תפקודי העסק והעובדים, מבטיח כושר הסתגלות מהיר וטוב יותר של הארגון, ומטרתו בין היתר לסייע לבעלי העסק להשיג את כל היעדים העסקיים, לצמוח ולבחור את הדרך היעילה ביותר כדי להשיג את התוצאות העסקיות הרצויות, וזאת תוך שמירה על רווחת העובדים והעצמתם.

מטרות מוגדרות של ייעוץ ארגוני

ברוב המקרים לוקחים יועץ ארגוני חיצוני ובעל ידע וניסיון רב, היועץ המקצועי עובר הכשרה מקצועית מעמיקה וממושכת בתחומים שונים, בהם תחומים כגון פסיכולוגיה ארגונית, מדעי ההתנהגות, שיטות תגמול לעובדים, משוב לעובדים ולמנהלים, אסטרטגיה עסקית, שיווק, מבנה ארגוני, הגדרת תפקידים, מבנה רשתי של הארגון ועוד.

ליועץ הארגוני יש מספר כובעים ותפקידים, מטרתו לסייע למנהלי ולמקבלי ההחלטות בארגון להוביל את העסק לתוצאות הטובות והאופטימליות במסגרת זמן ידועה וקבועה מראש. בעזרת ייעוץ ארגוני ניתן לנהל ולהפעיל את העובדים בארגון בצורה מיטבית ומקצועית, לצלוח משברים, להתמודד עם שינויים בארגון ובמשק, להסתגל טוב יותר במצבים של שינוי, לגבש אסטרטגיה עסקית ו/או שיווקית כדי שהארגון יכבוש את כל היעדים והמטרות שהוגדרו וכדי לשפר את השירות ללקוחות העסק.

חשוב לזכור כי הסביבה העסקית משתנה בתדירות גבוהה, במיוחד כיום כאשר ארגונים חייבים להתמודד בשווקים בינלאומיים. ללא גיבוש אסטרטגיה מתאימה ובלי לשפר את התרבות הארגונית, העסק יתקשה להתחרות עם עסקים דומים, כמו כן העסק עלול לסבול מנטישה מהירה של עובדים איכותיים, וללא כלים מקצועיים ויד מכווינה, העסק עלול להפסיד כסף ולאבד מוניטין.

ייעוץ חיצוני ונייטרלי

יועץ ארגוני נחשב לגורם מוסמך, חיצוני ונייטרלי, הוא לא מהווה איום לעובדים ולמנהלי הארגון, ועליו לאפיין ולנתח את התרבות הארגונית בעסק, להציע תוכנית למקבלי ההחלטות המבוססת על אסטרטגיה מעמיקה ואופטימלית, ותפקידו גם ללוות את תהליכי הייעול והשינוי בארגון. הייעוץ הארגוני כולל מיפוי סיכונים, גיבוש אסטרטגיות, הגדרת מטרות ואפיון משאבי העסק, היועץ מסייע למנהלי הארגון ובעליו לקבוע אסטרטגיה הנגזרת מהחזון העסקי ובהתאמה לשוק בו מתחרים, בנוסף הוא יכול להמליץ על תוכנה להנהלת חשבונות כדי לייעל את העבודה, לחזק את המיתוג של הארגון ולייעל תהליכים פנים וחוץ ארגוניים. התוכנית האסטרטגית של היועץ הארגוני כוללת בדרך כלל החלטות חשובות בנושאים כגון:

  • מטרות בעלים – התוכנית כוללת פעולות שונות כדי להוציא לפועל את חזון העסק כפי שנקבע עם הקמתו, או בהתאם לחזון חדש ועדכני.
  • מינוף העסק – היועץ מציע תוכנית המאפשרת לבעלי הארגון לנצל את ליבת העסק כדי לקדם את הארגון ולהשיג את המטרות העסקיות שהוגדרו.
  • ניצול הזדמנויות – בכל סביבה, גם בסביבות תחרותיות, יש לא מעט הזדמנויות עסקיות שכדאי לנצל, בעזרת היועץ הארגוני אפשר לזהות את ההזדמנויות הכדאיות לארגון ולנצל את משאב העסק כדי להגשים יעדים.
  • מדיניות ותרבות ארגונית – היועץ מגבש אסטרטגיה לניהול התרבות הארגונית ולניהול הקשר בין הארגון לסביבתו, לרבות ספקים, לקוחות, קהילה וכדומה.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי