1-700-700-655 חודש מתנה

השפעת חוק המזומן על עסקים ועצמאים

החל מה-1 לינואר 2019 ייכנס לתוקפו חוק המזומן, שיגביל את השימוש בכסף מזומן בעסקאות מול עסקים (עד 11,000 שקל) וכן בין אנשים פרטיים (עד 50,000 שקל).

למה זה בעצם קורה?


לא פחות מ-80 מיליארד שקלים במזומן מסתובבים ומחליפים ידיים בישראל
, כאשר 90% מהסכום הזה נמצא בעצם בידי הציבור. לפי הסטטיסטיקה הזו לכל אדם בממוצע אמורים להיות עשרות שטרות מזומן בידיו, אך זה ממש לא המצב. גם אם בוחנים עסקים המחזיקים מזומן בקופות, זה אומר שעדיין מסתובבים להם מאות מיליוני שטרות במזומן.

אז איפה כל הכסף המזומן הזה? המציאות העגומה היא שכל הכסף הזה נמצא מתחת לרדאר בצורת הון שחור. ההון השחור משמש לפעילויות פליליות כגון פשיעה חמורה, העלמות מס, הלבנת הון, מימון טרור ועוד. בעקבות זאת החוק מעודד (ואף כמעט כופה) שימוש באמצעים דיגיטליים הנתונים למעקב (כרטיסי אשראי, כרטיסי דביט, העברות כספים באתרים ובאפליקציות של הבנקים ועוד).


החוק החדש נועד להילחם בהון השחור
, אך למרות זאת יש להניח כי הוא לא יהיה חף מבעיות, ובייחוד כאשר מדובר בעסקים הקטנים והבינוניים בישראל. ביצוע העברת כספים במזומן מעל הסף שהוגדר – תיחשב עבירה פלילית שתגרור בעקבותיה קנס מנהלי. כאשר מדובר בעסקאות מול עוסקים – המשלם (הלקוח) עלול להיקנס בטווח של 15% עד 30% מגובה הסכום ששולם; המקבל (העסק) עלול להיקנס בטווח של 20% עד 60% באופן הדרגתי.

אם מישהו ינסה להתחכם ולפצל סכום של עסקה כדי לרדת מתחת לגובה הרדאר, או לבצע מעשי מרמה אחרים – הוא עלול לגלות שהושת עליו עונש של עד שלוש שנות מאסר. גרוע יותר מהעונש בעבירה המקורית.

ומה בנוגע לצ'קים סחירים? מכיוון שהם משמשים כתחליף למזומן, לכן חלות עליהם מגבלות דומות. לדוגמה – לא ניתן יהיה לפרוע המחאה מעל 10,000 שקל שהוסבה יותר מפעם אחת. כמו כן אסורה הוצאת המחאות ללא רישום של שם המוטב ושל פרטי המסב והמוסב (צ'ק פתוח).


אז מה החוק החדש כן מתיר לעשות?
אם מדובר בסכום של יותר מ-11,000 שקלים בעסקה עם עוסק, ניתן לשלם מזומן בגובה 10% מהסכום או עד 11,000 שקל (הנמוך מביניהם). אותה הנחיה (10% במזומן) חלה גם על עסקאות בין אנשים פרטיים שחורגות מ- 50,000 שקל.

רבים מחשיבים זאת כענישה בלתי מידתית ואף כחוק דרקוני, שלא רק שלא יצמצמו את הפשיעה אלא יגרמו לפושעים ה"כבדים" להעביר את כל אפיקי ההון שלהם לחלוטין מחוץ למערכת הכספים החוקית. למרות זאת, לאור העובדה שכל כך הרבה כסף מזומן משמש להלבנות הון ולשאר צורות פשיעה, יש להניח שבסופו של דבר החוק החדש בהחלט יקשה על העבריינים לבצע את זממם; וזו בעצם מטרתו האמיתית.


לקבלת ייעוץ מקצועי בנושא פנו למומחים שלנו בטלפון 1700-700-655, במייל info@ucan2.co.il או בצ'ט אונליין באתר.

 

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי