1-700-700-655 חודש מתנה

עצמאי שכיר

איך מתנהלים גם כשכיר וגם כעצמאי

עולם התעסוקה משתנה במהירות וכיום יש נשים וגברים המשלבים בין מספר עבודות ומקורות הכנסה שונים. לא מעט שכירים מעוניינים לשפר את ההכנסות שלהם, לכן במקביל למקום העבודה שלהם כשכירים אצל מעסיק כלשהו הם פותחים תיק ברשויות המס וכך הם יכולים לקחת עבודות כעצמאים, בין אם העבודה הנוספת כעצמאי היא במשלח היד שלהם ובין אם בתחום אחר.

המעמד של עצמאי שכיר מתאים מאוד לפרילנסרים, כולל שליחים, מקדמי אתרים, צלמים ועוד, עם זאת חשוב לזכור כי לעצמאי שהוא גם שכיר יש חובות וזכויות ולעיתים הן מצטלבות ומתקזזות. כמו כן, שכיר המעוניין להפיק חשבוניות בגין עבודתו כפרילנסר או כעצמאי יכול לקבל שירות מחברות ייעודיות וכך ההתנהלות מול רשויות המס פשוטה יותר, אך החברה שמפיקה עבור העצמאי השכיר חשבונית גובה עמלה עבור השירות, וכדאי לבדוק מראש האם זה משתלם או לא, וחשוב לברר היטב מהי מדיניות רשויות המס בנוגע למעמד ייחודי זה.

 

התנהלות נכונה מול רשויות המס

רשויות המס בישראל, כלומר מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי, מכירים בשני סטטוסים – עצמאי או שכיר. חיי השכיר פשוטים יותר בהשוואה לחובת המוטלות על העצמאי מאחר והמעסיק של העובד אחראי על ההתנהלות ותשלומי המס לרשות המיסים, והוא מתמודד עם הביורוקרטיה הכרוכה בכך. לעומת השכיר, כל עצמאי נאלץ להתמודד עם הביורוקרטיה המתישה של רשויות המס, לכן חשוב להכיר מעמד ביניים הנקרא עצמאי שכיר, מעמד זה מוכר כיום על ידי רשויות המס ומאפשר להוציא חשבוניות ללקוחות ולעבוד כעצמאים, אך להתנהל מול רשויות המס כשכירים.
עצמאי שהוא גם עובד שכיר חייב לשלם לביטוח לאומי דמי ביטוח עבור כל הכנסותיו, עד לתקרת ההכנסה המירבית לתשלום דמי ביטוח. יש נוסחה לחישוב דמי הביטוח בגין הכנסתו כעובד שכיר ובגין הכנסתו כעצמאי. עצמאי העובד גם כשכיר חייב בתשלומים גם למס הכנסה, הוא משלם מס בהתאם להכנסתו כשכיר וכעצמאי הוא משלם מקדמות למס הכנסה.

 

פתיחת עסק במקביל לעבודה כשכיר – מה החוק אומר?

כל עובד שכיר רשאי מבחינת החוק בישראל להקים עסק ולהפוך לעצמאי במקביל לעבודה שלו אצל מעסיק כלשהו. כאשר הוא פותח עסק חדש עליו להירשם במע"מ, בהתאם לסוג העיסוק ומחזור העסקאות הצפוי ייקבע מעמדו, כלומר צורת ההתאגדות העסקית (עוסק פטור או עוסק מורשה), ועליו לפתוח תיק גם במס הכנסה ובביטוח לאומי.
אם עצמאי שכיר צופה כי העסק החדש לא יגיע למחזור הכנסות מעל 99,893 ₪ (נכון לשנת 2021) הוא יכול לפתוח תיק עוסק פטור וכך הוא אינו נדרש בתשלומי מע"מ והוא לא רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו, לכן הא גם אינו רשאי לקזז מע"מ תשומות, אך המחיר שלו עבור שירותיו ללקוחות יכול להיות זול ואטרקטיבי יותר. ההכנסה השנתית שלו כשכיר אינה נכללת בחישוב הכנסותיו כעצמאי.

 

האם בעל עסק יכול להוציא לעצמו תלוש שכר?

לאחרונה המחוקק הישראלי אישר מסלול הנקרא "עצמאי כמו שכיר", לכן כיום העצמאי יכול להוציא לעצמו תלוש שכר, לשלם ביטוח לאומי כחוק ובהתאם לצורך לקבל דמי אבטלה. יש לציין כי המסלול החדש אושר במליאת הכנסת לאחר מאבק ממושך ולאור העובדה כי פרילנסרים במעמד של עצמאי שכיר לא הצליחו לקבל פיצויים ומענקים ולממש זכויות שונות בתקופת הקורונה.

 

איך תוכנת הנהלת חשבונות יכולה לסייע לעצמאי שכיר?

רוב הפרילנסרים במעמד של עצמאי שהוא גם שכיר מפיקים חשבוניות דרך חברה המציעה שירות זה עבורם בתמורה לעמלה מסוימת. עם זאת, עדיף לרכוש מנוי לתוכנת הנהלת חשבונות מקוונת ולהפיק חשבוניות וקבלות דרכה לצורך ניהול ספרים תקני וכדי לעקוב אחר ההכנסות והוצאות העסק. התוכנה כוללת כלי ניהול המסייעים לעצמאי שכיר, היא נוחה למשתמש, התשלום החודשי זול ואפשר להפיק באמצעות דוחות חשבונאיים ואחרים.

 

בגלל מורכבת המעמד של עצמאי שכיר מומלץ להיעזר ברואה חשבון מוסמך לצורך ייצוג מול רשויות המס וכדי להתנהל נכון ועל פי החוק. ליווי של רואה חשבון יכול לסייע לעצמאי שהוא גם שכיר, הן מבחינת תשלומים לרשויות המס והן מבחינת חובות וזכויות, תיאום מס ועוד.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי