1-700-700-655 חודש מתנה

מאזן בוחן

מה חשוב שתדעו על דו''ח מאזן בוחן?

בניגוד לדו"ח המאזן, אותו חייבת להגיש כל חברה כחלק מהדוחות התקופתיים, דו"ח מאזן בוחן הוא דו"ח אותו מבצעת חברה באופן וולונטרי. עם זאת, מדובר על דו"ח חשוב למדי, שכן מצביע על התנהלות תקינה של החברה בכל הנוגע לסיווג ההכנסות וההוצאות. אז איזה סוג מאזן בוחן מפורט יותר מכולם, ומה משמעות מאזן בוחן? מאזן בוחן הסבר מלא – אנחנו מתחילים.

 

מהו דו"ח מאזן בוחן?

בשונה מדו"ח מאזן, אשר מייצג את מצב החברה מבחינת התחייבויות והון עצמי ביחס לנכסים, דו"ח מאזן בוחן הוא כלי עבודה חשבונאי בסיסי, אשר נועד לשרת את האינטרסים של רואי החשבון האמונים על החברה.

ככלל, מטרתו של הדו"ח המדבור הוא איתור תקלות שנעשו בשלבי הרישום החשבונאי הבסיסיים, אם כי לא מדובר על מתודה שתפתור כל טעות. בין היתר, נועד דו"ח מאזן בוחן לפתור תקלות בפקודות היומן וכן בכרטיסיות השונות, בהן הוצאות שכ"ד, ספקים, לקוחות וכן הלאה.

 

מאזן בוחן הסבר – איך זה עובד?

נתחיל עם הסבר לדוח מאזן בוחן. מדובר על גיליון, בו יפורטו כלל יתרות כרטיסי החשבון של החברה, הן בעמודת הזכויות והן בעמודת החובה של ספר החשבונות של העסק. נציין כי ייתכן מצב בו יהיה מאזן בוחן עם שלושה תורים, אשר יבחן הן את יתרות הפתיחה, הן את יתרות הסגירה והן את התנועות במהלך תקופה מסוימת.

 

איך יודעים שהמאזן נכון?

על פי הלוגיקה הפשוטה של דו"ח מאזן בוחן, הדו"ח יהא תקין כאשר כלל הפקודות בצד החובה של היומן יהיו שוות לכלל הפקודות בצד הזכויות של היומן. ביצוע תקופתי של המאזן יכול להוביל להתנהלות נכונה של הדוחות, ולשמירה על מאזן נכון לאורך זמן.

 

מי דרוש להגיש דו"ח מאזן בוחן?

כאמור, מדובר על כלי עזר, אשר משמש באופן פנימי לתיקון תקלות ברמת החברה. משכך, הפקת מאזן בוחן תיעשה במרבית על ידי מנהל החשבונות או אחד מהעובדים בהנהלת חשבונות, בין אם מדובר על גורם חיצוני שמבצע את העובדה עבור החברה, ובין אם מדובר על עובד "אינ-האוס", כלומר, מנהל חשבונות שמהווה עובד החברה.

מערכת UCAN2 מאפשרת ביצוע דו"ח מאזן בוחן בצורה פשוטה ויעילה. בין היתר, תזכו לליווי צמוד של אנשי מקצוע מהתחום ותוכלו לחסוך אלפי שקלים, כל זאת מבלי כל צורך בידע מוקדם בהנהלת חשבונות.

 

הדרכים השונות לביצוע דו"ח מאזן בוחן

כפי שציינו, דו"ח מאזן בוחן אינו דו"ח מחייב, ולכן אינו צריך להתנהל לפי כללי החשבונאות הנוקשים. כך, ניתן לבצע את מאזן בוחן בכל אחת משלוש הצורות הבאות:

  • מאזן בוחן מבוסס תנועות – בוחן באופן מפורט את כלל תנועות העסק, שכן בוחן את כלל יתרות הזכות והחובה העומדות לעסק עד למועד עריכת דו"ח המאזן הבוחן.
  • מאזן בוחן מבוסס יתרות – דו"ח מאזן בוחן המסכם את כלל פעילות העסק מבחינת השורה התחתונה של כל אפיק.
  • דו"ח מאזן בוחן משולב – מדובר על מאזן בוחן מפורט ככל הניתן, שכן זהו דו"ח אשר מהווה שילוב של שני סוגי הדוחות לעיל. כך, מאזן בוחן מפורט זה בוחן הן את כלל פעילויות העסק על פי יתרות זכות וחובה, וכן בוחן את התאמתן לשורה התחתונה של כל אפיק.

 

סיכום

אם כן, לאחר שהבחנו בין דו"ח מאזן בוחן לדו"ח המאזן התקופתי, הבנו כי מדובר על פעולה שאינה מחייבת מבחינת דיווח, אך הכרחית לשם שמירה על תקינות המאזן של העסק. לאחר שהסברנו כיצד עובד ביצוע דו"ח מאזן בוחן, הצגנו כיצד נדע שדו"ח מאזן בוחן יצא תקין, ומי לרוב יבצע את הבדיקה.

לאחר שציינו כי תוכלו לבצע את הפעולה בעצמכם, ללא כל ניסיון בתחום, בעזרת המערכת שלנו, הסברנו אודות שלוש הדרכים המקובלות לביצוע דו"ח מאזן בוחן תקין.

 

נכתב ע"י:

יורם שיפר –  רו"ח, מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות',
יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2
ועוד כמה וכמה מערכות אחרות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה.
הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים ובסך הכל ממש שמח בחלקו.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי