1-700-700-655 חודש מתנה

עוסק מורשה או פטור

בעת פתיחת עסק חדש עלינו להחליט האם לפתוח תיק עוסק מורשה או תיק עוסק פטור, זו אחת מהשאלות הנפוצות ביותר בקרב יזמים המעוניינים להפוך לעצמאים. לכן חשוב לדעת כי ההחלטה על צורת ההתאגדות העסקית אינה פשוטה ויש להתייחס למספר גורמים כגון: סוג העסק שמתכננים להקים, מחזור הכנסות צפוי, מטרת העסק, מאפייני קהל היעד ועוד. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך ומנוסה כדי לקבל החלטה שקולה ועניינית, ולאחר בחירת סוג ההתאגדות העסקית יש שלושה שלבים עיקריים לפתיחת התיק ברשויות המס.

 

מתי כדאי להיות עוסק מורשה ובאיזה מצב עדיף לפתוח תיק עוסק פטור?

רשויות המס והחוקים בישראל מכירים בשלוש צורות של התאגדות עסקית – עוסק מורשה או פטור וחברה בע"מ. עוסק פטור מתאים לעצמאים שמחזור העסקאות השנתי שלהם נמוך יחסית ולא עובר את התקרה שנקבעה בתקנות ועומדת נכון לשנת 2021 על סכום של 99,893 ₪ בשנה. למעשה, עוסק פטור מתאים לפרילנסרים, לבעלי עסקים קטנים, לסטודנטים ולמורים המעוניינים בהכנסה נוספת ולעוסקים עצמאים המתכננים להקים עסק קטן ללא צורך בדיווחים חודשיים לרשויות המס ובעבודה חשבונאית מורכבת. כאשר עוסק פטור חוצה את רף ההכנסות השנתי שנקבע עליו לדווח על כך למע"מ ולשנות את צורת ההתאגדות העסקית לעוסק פטור או לחברה בע"מ.

עוסק מורשה מתאים ליזמים ולבעלי מקצועות חופשיים החייבים ברישום עוסק מורשה, ללא קשר למחזור העסקאות השנתי. כאשר עונים על השאלה עוסק מורשה או פטור, יש לבדוק את רשימת ענפי הפעילות שמס ערך מוסף קבע לגביהם חובת רישום כעוסק מורשה. כך לדוגמה, יש סוגי עיסוק המחייבים פתיחת תיק עוסק מורשה כמו אדריכלים, מהנדסים, טכנאים, יועצים, עורכי דין, רופאים, רואי חשבון, נותני שירותים למופעים אמנותיים, מרצים, מתווכים, בעלי בית ספר לנהיגה, בעלי גנים ובתי ספר פרטיים, מתווכי רכב ועוד.

 

האם אפשר לבחור את סוג ההתאגדות העסקית לפי השיקולים שלנו?

יזם המעוניין לפתוח תיק ברשויות המס בישראל ולהיות עצמאי נדרש לבחור את סוג ההתאגדות העסקית בעת פתיחת התיק במע"מ, וכל עוד הוא צופה שמחזור העסקאות השנתי יהיה נמוך מתחת לתקרה שנקבעה, והעיסוק שלו לא מחייב רישום כעוסק מורשה, הוא יכול לפתוח תיק עוסק פטור.

מומלץ להיעזר ולהתייעץ עם רואה חשבון מנוסה טרם פתיחת התיקים ברשויות המס כדי לקבל החלטה שקולה ונכונה. ישנם שיקולים נוספים לפתיחת עוסק מורשה או פטור, לדוגמה האפשרות לקזז מע"מ תשומות, תדמית, מאפייני הלקוחות (אם מתכננים לעבוד בעיקר עם לקוחות עסקיים עדיף עוסק מורשה), הוצאות שוטפות ועוד.

 

מה היתרונות והחסרונות על עוסק מורשה VS עוסק פטור? מה ייחודי בכל אחד מהם?

כאשר בוחנים מה עדיף – עוסק מורשה או פטור, חשוב להתייחס ליתרונות ולחסרונות של כל צורת התאגדות עסקית. עוסק מורשה נחשב לעסק רציני ובטוח יותר בעיני הלקוחות, הוא רשאי לקזז מע"מ מההוצאות שלו, עליו להפיק חשבונית מס ולגבות מע"מ מהלקוחות ואין לו מגבלה מבחינת מחזור העסקאות השנתי. עם זאת, ההוצאות של עוסק מורשה גבוהות יותר לעומת הוצאותיו של עוסק פטור מאחר ועליו להגיש דיווח חודשי או דו חודשי לרשויות המס.

עוסק פטור לא רשאי לגבות מע"מ מהלקוחות, עליו להפיק קבלות בלבד והוא לא רשאי לקזז מע"מ תשומות. כמו כן, אם נדרשת השקעה בציוד ובמכונות להקמת העסק בדרך כלל עדיף לפתוח תיק עוסק מורשה. 

לסיכום, כאשר בודקים מה עדיף – עוסק מורשה או פטור, ישנם שיקולים שונים המחייבים התייחסות נכונה, לכן תמיד כדאי להתייעץ עם רואה חשבון או גורם מקצועי אחר. בנוסף כדאי לרכוש מנוי לתוכנה להפקת חשבוניות ולהנהלת חשבונות באינטרנט כדי לנהל את העסק החדש במקצועיות, בנוחות וביעילות, לחסוך הוצאות וליהנות מתדמית של עסק ירוק.

לקבלת הסבר ופרטים מיועץ מקצועי